Viditelnost v noci a bezpečnost

Jste také řidiči? Nebo jezdíte alespoň jako spolujezdci? A všimli jste si také někdy večer či v noci toho, jak špatně jsou vidět chodci na silnici? A v dešti nebo mrholení je to ještě horší...

Rozdíly ve viditelnosti chodců


"Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluorescenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Reflexní materiály

Odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než na 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. Pouze s reflexními materiály chodci a cyklisté dají dostatek času!"

Převzato z www.ibesip.cz

Na webu BESIPu je k dispozici pěkná aplikace znázorňující viditelnost chodců a cyklistů ve tmě pokud používají nebo nepoužívají různé bezpečnostní prvky. Zde je odkaz: http://www.ibesip.cz/aplikace-viditelnost/